Starosvet Drakov a Pútnikov
Kontakt: info@daprpg.com
rpg_pomocky

Čo sa oplatí používať pri hre a ukážka hry

Pri hre ako prvé zvykne Pán príbehu riešiť tvorbu hry. Je viacero možností ako sa dá k tejto problematike pristupovať. Jednou z nich je vymýšľať hru za chodu. Zvyčajne tento prístup pri hraní cítiť a ostatní hráči môžu s väčšou pravdepodobnosťou prejavovať svoju nespokojnosť z nedomyslenosti príbehu.

Iným prípadom je tvorba hry s obsiahlymi záznamami. Pán príbehu sa v nich neraz stráca a hra zvykne byť dosť kostrbatá. Býva to spôsobené najmä zdĺhavým dohľadávaním jednotlivých puzzle príbehu vo svojich poznámkach. Klobúk dolu pred tými, ktorí vďaka svojim poznámkam dokážu tvoriť pútavé príbehy a zápletky a hráčske postavy nevnímajú, že by sa Pán príbehu vo svojich papieroch alebo počítači strácal.

Ako sa vyhnúť týmto dvom extrémom?
V prípade hry Draci a Pútnici možno za optimálne považovať tvorbu štruktúry hry na základe tabuliek z kapitoly pravidiel nazvanej “Inšpirácie pre stavbu deja”. Je to výhodné nielen z hľadiska hrateľnosti, ale i z časového hľadiska (dá sa to zvládnuť do pol hodiny). Vďaka tabuľkám cieľov príbehu, stavby deja, zvratov atď. je tvorba hry relatívne jednoduchá a nie je pre Pána príbehu mučivou predohrou hry. Pridŕžaním sa návrhov z tabuliek sa spravidla vytvorí aj základná dramatická štruktúra príbehu, aby hra mala správny spád.

Ktoré pomôcky by nemali pri hre chýbať?
Samozrejme kocky. Praktické a zábavnejšie je používať sadu skutočných siedmych RPG kociek. Alternatívou kociek sú aplikácie na hádzanie virtuálnymi kockami, ale nie každému tento spôsob vyhovuje. Takýmito aplikáciami do smartfónu sú napríklad RPG Dice, Dice&Dragons, RPG Dice Bag alebo Rpg dice 3D.

Ďalšími klasickými pomôckami pri hre Draci a Pútnici sú tlačivá Charakteristika postavy pre záznam atribútov postáv a screen na zakrytie hodov kociek Pána príbehu s tipmi pre tvorbu hry spolu s krabicou, ktorá je pripravená pre hody kockami, aby kocky neutekali po stole alebo v horšom prípade popod stôl.

Niekedy sa zíde aj ceruzka gumovacia guma a zápisník alebo aspoň papier A4.

Veľmi užitočnou pomôckou sú Karty príšer a Karty incidentov, ktoré dávajú Pánovi príbehu rýchlu možnosť spestrenia deja najmä keď má krízu nápadov.

V neposlednom rade sa zídu mapy. Mapu menších lokácií (napr. interiérov) na určité interakcie alebo boje, je dobré použiť aspoň raz-dva razy počas hry (kampane). Mapa určitého regiónu popisujúca pozíciu pri putovaní môže byť užitočná, zvlášť keď Pán príbehu chce upresniť hráčom, kde sa odohráva dej hry vo vzťahu k iným miestam a nemá po ruke žiaden vhodný obrázok. Samozrejme Pán príbehu nemusí chcieť, aby širšie okolie bolo hráčom hneď odhalené. V takom prípade otvorenú mapu nepoužije.

Ukážka rodinného hrania hry Draci a Pútnici v podobe podcastu

Osvedčené spestrenie fantasy RPG hry je používanie hudby. Najjednoduchším spôsobom je pustenie fantasy, keltskej alebo stredovekej hudby do pozadia. Takéto videoskladby bývajú obohatené aj o obrázky, ktoré môže Pán príbehu využiť pri hraní hry.

Je tiež fajn, keď hráči postáv majú svoju misku na hádzanie kociek a takisto aspoň jedny kocky pre seba, aby Pán príbehu nemusel stále požičiavať svoje kocky.

Značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *