Starosvet Drakov a Pútnikov
Kontakt: info@daprpg.com
mystery-7156280_1920

Otázky a odpovede (FAQ)

Postupne budú do tohto článku pribúdať ďalšie otázky, ktoré bude potrebné zodpovedať.

Otázka č. 1: Prečo je v pravidlách, v tabuľkách pre rasu v prípade Schopností viacero pomenovaní iných ako v Charakteristike postavy? Jedná sa napríklad o schopnosť Sila verzus Sila a Akrobacia.

Odpoveď: Áno, takéto rozdiely sa dajú nájsť na pár miestach. Dôvodom bola napríklad príliš veľká dĺžka určitého textu, ktorý bolo treba z priestorových dôvodov skátiť. Podobným prípadom je napríklad použitie v jednom texte názvu Dlhý obojručný meč a inde len názov Obojručný meč.

Otázka č. 2: Je bludička schopná ovládať svoje svietenie v tme?

Odpoveď: V texte pravidiel je spomenuté čo musí bludička spraviť, aby dokázala v tme svietiť napríklad dve hodiny. To či bude/nebude schopná svietenie ovládať závisí od rozhodnutia PP alebo po dohovore s hráčmi. Toto je jeden z príkladov ako hra Draci a Pútnici dáva priestor na slobodné variácie podľa rozhodnutia hráčov a nepredkladá všetko hotové vo forme prekomplikovaných pravidiel.

Otázka č. 3: Hovorí bod 15. z tvorby postavy, že si môžem doplniť atribúty postavy o charakteristické črty z textu konkrétneho povolania?

Odpoveď: Bod 15. z tvorby postavy z úvodu pravidiel, hovorí práve o tom, že z textu napríklad povolania, si môže hráč doplniť Dodatočné atribúty svojej postavy. Čiže v prípade napríklad obchodníka si môže poznačiť, že sa napríklad venuje drevorubačstvu, respektíve obchodovaniu s drevom atď.

Otázka č. 4: Vybral som si históriu postavy Alchymistu. Mám prispôsobiť správanie mojej postavy tejto role?

Odpoveď: Áno, je správne a zábavné hrať svoju rolu “naplno”. V prípade povolaní sa ráta s tým, že keď má niekto minulosť napríklad ako alchymista, mal by hrať svoju rolu tak, že to zohľadní vo svojom konaní a že sa bude zameriavať na určitý záujem o výrobu napríklad užitočných chemikálií a podobne.

Otázka č. 5: Je zdatnosť so zbraňou plus alebo mínus k útočnej sile, uvedené pri konkrétnej zbrani?

Odpoveď: Áno, zdatnosť so zbraňou je v podstate plusový alebo mínusový číselný atribút uvedený pri konkrétnej zbrani pre útočnú, teda bojovú silu.

Otázka č. 6: Prečo sú Sila a Obratnosť ako dva samostatné atribúty, ktoré sa sčítavajú do bojovej/útočnej sily?

Odpoveď: Sila a Obratnosť sú samostatne, pretože niektorá postava môže byť lepšia v obratnosti ako v hrubej sile, ale v boji sú sčítané, pretože tam vo výsledku môže aj slabšia postava vďaka obratnosti zasadiť vážny úder.

Otázka č. 7: Sú pojmy Útočná sila a Bojová sila synonymá?

Odpoveď: Nie, atribúty Bojová sila a Bojová obratnosť sa sčítavajú pre získanie čísla Útočnej sily.

Otázka č. 8: Prečo sú pravidlá hry Draci a Pútnici stručnejšie oproti iným RPG hrám?

Odpoveď: To, že v príručke toho nie je viac, je z jedného podstatného dôvodu. Obšírne pravidlá iných RPG hier boli a sú pre mnohých dosť demotivujúce. Pre dobrú a zábavnú hru sú tam mnohé veci zbytočne podrobné a mnohé nepotrebné. Až niekedy kazia hru, zážitok z nej alebo jej plynulosť. Hra Draci a Pútnici sa preto snaží zameriavať na jednoduchšie pravidlá bez zbytočných komplikácií.

Značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *